Laminat Parke ve Lamine Parke arasındaki fark nedir?

Laminat Parke ve Lamine Parke arasındaki fark nedir?

Lamine parkenin, laminat  parkeden en önemli  farkı; laminat parkede arada MDF kullanılır,doğal parke değildir. Lamine parkede ise aradaki malzeme % 100 ağaçtır. Lamine parke, laminat parkeden bu yüzden daha pahalıdır.

Laminat “sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıdır”. Parke olarak değil, parke alt başlığında kullanılan güzel görünüşlü bir kaplama malzemesidir.

Laminat parke

Üst katman (cila tabakası)
Kâğıt tabaka
HDF tabakası
Denge kâğıdı

Lamine Parke

Üst katman optimum 4 mm ağaç
Orta katman 8 mm ağaç
Alt katman 2 mm ağaç

Anlaşılacağı gibi lamine parke %100 organik bir malzeme olan ağaç’tan üretilmektedir. İmalat esnasında kullanılan ağaçlar kurutma ve iklimleme tabir edilen işlemlerden geçtikten sonra birbirlerine 90 derece dik gelecek şekilde (suyuna ve sokara sına) preslenirler.

Bu işlem ağaçların rutubet aldığı takdirde çalışma riskini minimuma indirir. Üzerindeki 4 mm ahşap tabaka dan dolayı defalarca sistire ile yenilenebilir.

Bütün üretici firmalar tarafından malzeme imalat hatalarına karşı garantilidir. İşte lamine de budur. Bu arada şunu da belirtmekte fayda görüyorum. 2005 yılı Avrupa da parke satış rakamları 110 milyon m2 dir. Bu rakamlar satılan masif parke, mozaik parke, lam parke ve lamine parkeyi kapsamaktadır.

Laminat rakamları parke olarak algılanmadığı için bu istatistikler içerisinde yer almamaktadır. Okuyucuya bir fikir vermesi açısından Parkett international dergisinde yayınlanan Avrupa parke üreticilerinin yaptığı araştırmaya ait grafiği de bilginize sunuyorum. (grafikte ki Multilayer parquet lamine parkedir)

Zemin kaplama denilince akıllara ilk lamine (tamamen doğal, ahşap) ve laminat (sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş baskı) parkeler geliyor. Her iki üründe farklı kullanım zevklerine, ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Dendro parke yetkilileri, bu iki ürün arasındaki farklılıkların bilen tüketicilerin, kendi ihtiyaçlarını daha iyi belirleyeceğini belirtiyor.

Lamine doğal ve sağlıklı oluşunun yanında her türlü dekorasyona uyumlu yapısı, yüksek frekanslı sesleri yutarak mekana akustik destek sağlayan eşsiz dekorasyon ürünleri olarak karşımıza çıkıyor. Ahşabın verdiği sıcaklık hissini mekanlara taşımanın en estetik yönü olan lamine parkeler, uzun ömürlü yapısı da tercih nedeni oluyor.

Laminat Parke ve Lamine Parke arasındaki fark nedir?

Lamine Parke Neden sağlıklı?
Tamamen doğal olan lamine parkelerin içerisinde sağlığa zararlı maddeler bulunmuyor ayrıca ahşap, insan vücudundaki elektriği ciddi ölçüde emiyor.
Vücudumuzda bulunan negatif enerjiyi, stresi çıplak ayakla toprağa basmışçasına vücudumuzdan transfer eden ahşap, dekorasyonu görsel anlamda desteklemenin yanında sağlığımız açısından da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.
Laminat parkeler ise cila, hdf, denge ve desen kağıdı gibi birkaç katmanın preslenmesiyle oluşan, tam anlamıyla doğal olmayan zemin kaplama ürünlerinin ortak adı olarak nitelendiriliyor.
Laminat ilk etapta daha ekonomik oluşuyla tanınıyor. Lamine gibi doğal ahşap olmayan dolayısıyla maliyeti daha düşük olan laminatlar, gelişen teknoloji ile birlikte görüntü olarak laminelere oldukça benzemeye başladı. Dünya’nın en büyük laminat parke üretici Kaindl ise işi daha ileriye götürerek neredeyse birebir lamine görüntüsünü hatta dokusunu yakalayan modellere imza atıyor.
E1 belgesi yoksa sağlık aramayın…
Laminat ve lamine parke seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, ürünün yeterlilik belgelerinin olup olmadığı. Art niyeti tüketiciler, üretim maliyetlerini olabildiği kadar aşağı çekmek adına bazı yasaklı kimyasal maddeleri özellikle laminat parkelerde kullanabiliyorlar ki, bunun en bilineni ‘formaldehit’ isimli son derece kanserojen olan bir madde. E1 yeterlilik belgesi burada devreye giriyor. Satın alınılan ürünün E1 yeterlilik belgesi var ise, hiç çekinmeden, gönül rahatlığıyla o ürünü satın alınılabilir. E1 yeterlilik belgesi, o ürünün içerisinde insan sağlığına zarar verebilecek maddeler olmadığının kanıtıdır.

online alışveriş 

Web Tasarım  

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

sanal ofis  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

Sanal ofis  

Hazır ofis ankara  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Kiralık ofis  

Sanal ofis  

Yasal adres ankara  

Sanal Ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Ankara sanal ofis  

Sanal ofis  

Sekreterlik hizmeti  

Sanal ofis  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

Sanal ofis  

Sanal ofis Ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

raf sistemleri  

sanal ofis   hazır ofis kiralama  

sanal ofis kiralama  

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara